W czerwcu 1961 roku, Wydział Wychowania Fizycznego zaproponował nauczycielowi w-f, Marianowi Grzesikowi utworzenie i prowadzenie grupy piłki ręcznej.
Spotkanie organizacyjne odbyło się 4 września 1961 roku, a obecne na nim były uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, przy ul. Piramowicza 8: Małgorzata Bogucka, Krystyna Bujak, Hanna Cendrowska, Elżbieta Dereniewicz, Krystyna Dereniewicz, Jadwiga Halska, Marta Lipska, Maria Lipińska, Halina Łabędzka, Ewa Kuc, Krystyna Olszewska, Regina Pinda, Ewa Stasiek, Halina Szymoniak, Danuta Wójcik, Anna Słopiecka, Barbara Stradowska i Wiesława Zapała.
Jesienią 1961 roku Żak zgłoszony został do mistrzostw województwa juniorek i rozegrał trzy mecze z: MKS Końskie (12:2), Orlętami Radom (5:6) i MKS Opatów (6:3). W drugiej rundzie podopieczne Mariana Grzesika wygrały wszystkie spotkania, dzięki czemu zajęły pierwsze miejsce w lidze i awansowały do półfinału Mistrzostw Polski, które odbyły się w Bochni. Niestety, Żak przegrał trzy spotkania z Odrą Opole (0:3, mecz odbywał się na … korcie tenisowym), MKS Bochnia 5:7 i Kusym Szczecin 2:5.
Mistrzostwa województwa rozgrywane były z udziałem tylko trzech zespołów. Kielczanki w pobitym polu pozostawiły Orlęta Radom i MKS Końskie, dzięki czemu uzyskały prawo gry w półfinałach Mistrzostw Polski, które rozgrywane były w Nowej Hucie. Podopieczne Mariana Grzesika wygrały z MKS Mielec 15:3, MKS Lublin 11:5 i przegrały 5:11 z Krakusem Nowa Huta, zajmując ostatecznie drugą lokatę.
Bardzo bogaty w wydarzenia sportowe był dla dziewcząt Żaka rok 1963. Kielczanki po raz pierwszy w historii zagrały w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbywała się w Zielonej Górze. Po wygranych 11:4 z MKS Tarnowskie Góry i 6:4 z MKS Mirsk podopieczne trenera Grzesika przegrały w meczu decydującym o złotym medal z MKS Tczew … 1:2 i ostatecznie wywalczyły srebrne krążki. Kolejny awans do III. Międzyszkolny Klub Sportowy Żak Kielce 1961 -1968 17 50-lecie Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Kielcach finałów MP, które odbywały się na … kortach Błękitnych Kielce wywalczony został w 1964 roku. I tu kielczanki, po dramatycznych spotkaniach wywalczyły srebrne medale.
Wyniki meczów finałowych: Żak – MKS Lębork 6:4, Żak – Warszawianka 6:5, Żak – Sośnica Gliwice 4:16. Z niecodzienną sytuacją szczypiornistki Żaka spotkały się w 1965 roku. Chociaż drużyna Mariana Grzesika wygrała z MKS Chrzanów 8:4, MKS Zamość 8:2 i zremisowała 7:7 z MKS Augustów 7:7, to nie mogła się cieszyć z pierwszego miejsca, gdyż według regulaminu Związku Piłki Ręcznej w Polsce …”nie było zwycięzcy turnieju”. A to dlatego, że taką samą ilość punktów (siedem) i taki sam stosunek bramek (23:13) miała drużyna z Augustowa. Sędzia główny zawodów podjął decyzję o rozegraniu dodatkowego spotkania pomiędzy zainteresowanymi stronami. W normalnym czasie był remis 5:5. Rozstrzygnięcia nie przyniosły dwie dogrywki i dopiero w sytuacji, gdy grano „do pierwszej bramki” zwycięstwo odniosła ekipa z Augustowa.
Tym turniejem swoją przygodę w Żaku zakończyły dziewczęta z rocznika 1947. Większość z nich, po zdaniu egzaminu maturalnego wyjechała na studia lub trafiła do szkół pomaturalnych. Bramkarka, Małgorzata Bogucka rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie broniła barw tamtejszego AZS AWF, będąc jednocześnie pierwszą golkiperką reprezentacji Polski. Do Łodzi trafiła Krystyna Bujak, która grała w I-ligowym Społem.
Do rozgrywek sezonu 1965/66 zespół Żaka przystąpił w zupełnie innym zestawieniu. Ale i tak kielczanki radziły sobie bardzo dobrze wygrywając kolejno z: MKS Opatów 6:3, Neptunem Końskie 16:4, Świtem Wolica 25:0 oraz Orlętami Radom 16:0. W nagrodę za doskonałe wyniki trener Grzesik zabrał swoje podopieczne na turniej do Gdańska, w którym Żak zajął trzecie miejsce.
W 1966 roku drużyna zgłoszona została do rozgrywek Pucharu Polski. W I rundzie kielczanki wylosowały ówczesnego mistrza kraju, Sośnicę Gliwice. Ponieważ w Kielcach nie było wówczas hali sportowej, mecz przeniesiono do Gliwic. Mimo niezwykle ambitnej postawy Żak przegrał 8:21. O wiele lepiej powiodło się w rozgrywanym w Łodzi Pucharze Miast. Ekipa z Kielc wygrała wszystkie spotkania i na finały pojechała do Opola, zajmując ostatecznie 4 miejsce w Polsce.
Rok 1967 można nazwać turniejowym. Dziewczęta Żaka grały w mocno obsadzonych turniejach w Elblągu, Piotrkowie Trybunalskim, Włocławku, Łodzi i Kielcach
Od 1 sierpnia 1968 roku, z inicjatywy działaczy sportowych przy zakładach Iskra drużyna Żaka została wchłonięta do KS Iskra.
Medale Mistrzostw Polski
- 1963 – srebrny – OOM, trener Marian Grzesik
- 1964 – srebrny – juniorki, trener M. Grzesik
- 1967 – srebrny – OSM, trener M. Grzesik
- 1968 – brązowy – SZS, trener M. Grzesik
Reprezentantki Polski:
- Małgorzata Bogucka